خدمات شبکه خدمات شبکه

یکی از مهمترین فعالیت های این مجموعه در زمینه خدمات شبکه، ارائه خدمات مشاوره شبکه و راهکارهای تخصصی و فنی به شرکت ها و مؤسسات می باشد، به دلیل پیشرفت سریع فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین تأثیر مستقیم و عمیق این بخش از فناوری بر بالا بردن بهره وری، تسهیل سازی امور، افزایش درآمد و رسیدن به سود بیشتر در تمامی کسب و کارها، موجب شده است که این فناوری و حوزه های مرتبط با آن به سرعت در تمامی بخش های شرکت ها و مؤسسات کوچک و بزرگ نفوذ کند.

این رشد و نفوذ سریع موجب شده است که شرکت ها و صاحبان آن ها دچار سردرگمی در تصمیم گیری در رفع مشکلات ایجاد شده در این بخش شوند. به همین دلیل نقش مهم و حساس، شرکت های ارائه دهنده خدمات شبکه و آی تی در این زمینه بسیار پر رنگ و با اهمیت خواهد بود. یک مشاوره شبکه به تجزیه و تحلیل شبکه، مدیریت تمام جزئیات، شامل: نیازهای مسیریابی، مرکز داده، نرم افزار و سخت افزار شبکه و … به شما کمک و اطمینان حاصل می کند سیستم شبکه شما کارآمد است. بنابراین شما می توانید بر روی ارائه محصولات یا خدمات به مشتریان خود تمرکز کنید.

با توجه به مسئله فوق و در راستای اهداف شرکت حساب رایان ، بخش مهمی از فعالیت های این مجموعه به ارائه خدمات مشاوره رایگان تلفنی، حضوری و راهکارهای شبکه در جهت رفع مشکلات شرکت ها در این حوزه اختصاص دارد.  از مزایای مشاوره در زمینه خدمات پسیو شبکه و طراحی شبکه های درون سازمانی قبل از اجرای پروژه، صرفه جویی در زمان، هزینه و پیاده سازی یک شبکه مطابق با استاندارد و افزایش رشد کسب و کار خواهد بود.

خدمات شبکه خدمات شبکه

امروزه یکی از مهمترین مشکلات شبکه های جزیره ای (منظور شبکه هایی با چندین دفتر در نقاط مختلف جغرافیائی است که با انواع متفاوتی از پروتکل های شبکه به هم متصل شده اند) و برنامه هایی که در این شبکه ها در حال سرویس دهی هستند ، قطعی ناخواسته در شبکه میباشد. در این وضعیت امکان از دست رفتن قسمتی از اطلاعات وارد شده توسط کاربر و یا تناقض در اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده های نرم افزاری یک سازمان وجود دارد.

یکی از راهکارهای موجود برای رفع این مشکل استفاده از خطوطی کاملا امن با سرویس دهی در تمام طول شبانه روز ، در سال میباشد. متاسفانه پس از سال ها از راه اندازی ارائه خدمات ارتباطی و اینترنتی در کشور هنوز چنین سرویسی به طور کامل در اختیار کاربران قرار نمی گیرد. همچنین بر اساس آمار و شرایط موجود، ایران یکی از گران ترین کشورهای دنیا در ارائه خدمات ارتباطی و اینترنتی به مشتریان نسبت به کشورهای دیگر میباشد و این خود مشکل دیگری را برای تامین پهنای باند مناسب بوجود می آورد.

اما راهکاری که مدتی است در دنیای IT برای رفع این مشکل مطرح شده است استفاده از تکنولوژی Remote Application است. این تکنولوزی اجازه دنبال کردن پروسه ورود اطلاعات به کاربران حتی پس از قطعی کامل در شبکه را می دهد. شرکت Citrix با استفاده از تکنولوژی مذکور و پروتکل فشرده سازی خاصی که تنها خود در اختیار دارد، می تواند مشکل محدودیت پهنای باند را مرتفع سازد و با توجه به این خصایص مورد توجه و استقبال عموم قرار گرفته است. این شرکت با پروتکل مخصوص به خود به نام ICA (Internet Citrix) آن چنان سطحی از فشرده سازی را ارائه کرده ، (طبق ادعای این شرکت برای اجرای یک نرم افزار مبتنی بر text مانند نرم افزارهای مالی در Citrix XenApp تنها به 20kb پهنای باند نیاز است) که حتی شرکتی مانند مایکروسافت را مجبور به شریک شدن و سرمایه گذاری در پروژه مذکور نموده است. این اتفاق در شرایطی رخ داده است که شرکت مایکروسافت چندی پیش در زمینه Remote Application ها نرم افزار بسیار معروف App-V را معرفی کرده بود.

از طرف دیگر ماهیت بسیار خاص Remote Application ها به آنها قابلیت و مزایای بی شمار دیگری را می دهد. به عنوان نمونه یکی از مشکلات عمده شرکتها، مخصوصا شرکتهای فعال در کشور ، عدم استفاده از نرم افزارهای Web Base (اصطلاحا نرم افزارهائی هستند که بصورت متمرکز بر روی یک سرور قرار می گیرند و معمولا توسط Web Browser ها مانند Internet Explorer قابل دسترسی هستند) یا همان Windows Base Application میباشد که تبدیل و تغییر آنها به سرویس های وب بسیار زمانبر و پر هزینه میباشد و در صورت عدم تغییر آنها هزینه زیادی صرف نگهداری و پشتیبانی (نصب و راه اندازی به ازای هر کاربر) از آنها خواهد شد. با استفاده از تکنولوژی مذکور تمامی نرم افزارهای Windows Base Application بر روی سرور نصب و راه اندازی خواهند شد و بوسیله Web Browser ها قابل دسترس قرار خواهند گرفت. بدین وسیله امکان دسترسی به کلیه نرم افزارها در کل سازمان و یا خارج از آن بوسیله اینترنت و با کمترین زمان و هزینه میسر خواهد شد.

همچنین بسیاری از نرم افزارهای موجود، براساس خصوصیت تحت شبکه بودن، قابلیت ها و امکانات خاصی را به کاربران ارائه می نمایند و در صورت به اشتراک گذاشته شدن اطلاعات در شبکه معنا پیدا خواهند کرد. (مانند نرم افزار Primavera ، نرم افزاری برای کنترل پروژه که بایستی بین چندین نفر در سازمان به اشتراک گذاشته شود) اما با توجه به هزینه بالای این گونه نرم افزارهای جهت تهیه نسخه تحت Web و یا تحت شبکه آنها، امکان دستیابی به آنها وجود ندارد که با توجه به قابلیت نرم افزار Citrix امکان به اشتراک گذاری آنها با کمترین زمان و هزینه میسر میباشد.

مزایا استفاده از نرم افزار Citrix در سازمان شما

 • امکان دسترسی به کلیه نرم افزارهای تحت شبکه ، Windows Base و تحت وب از طریق شبکه اینترانت و اینترنت
 • به اشتراک گذاری آسان و سریع اطلاعات
 • امکان ایجاد شرایط دور کاری
 • کاهش هزینه های توسعه و نگهداری زیر ساخت سخت افزاری
 • بدون نیاز به نصب نرم افزار بر روی دستگاه کاربران
 • آنلاین بودن سیستم و مشاهده تمامی اطلاعات برای تمامی کاربران به صورت بر خط
 • قابلیت کنترل کاربران در حال استفاده از نرم افزارها و تنظیم سطوح دسترسی
 • اضافه کردن لایه های امنیتی و load balancing به زیر ساخت تمامی برنامه ها
 • افزایش توانایی سرویس دهی در حجم بالا
 • عدم نیاز به پهنای باند زیاد
 • راه اندازی سریع و آسان
 • کاهش هزینه های نگهداری و پشتیبانی نرم افزارهای سازمانی
 • امنیت بالا
 • پشتیبانی کامل از زیرساخت سخت افزاری موجود

خدمات شبکه خدمات شبکه

بروز رسانی نرم افزار ها و سیستم عامل ها پروسه ای حساس، در بیشتر موارد غیر قابل بازگشت و البته همراه با کارایی بهتر، رابط کاربری پیشرفته تر، امنیت بالاتر و خطای کمتر هستند. نکته اصلی در این پروسه فراهم آوری امنیت بالاتر برای نرم افزار ها و سیستم عامل ها است. تمامی نرم افزار ها و سیستم عامل ها یک چرخه طول عمر (Life Cycle) دارند که در این چرخه یا مدت زمان شرکت تولید کننده بروز رسانی و رفع خطا های آن را به عهده می گیرد و از آن پشتیبانی می کند. خارج از این چرخه شرکت سازنده تعهدی در زمینه پشتیبانی نخواهد داشت.

قبل از رسیدن به این زمان می بایست بروز رسانی ها مداوم انجام پذیرد و در نهایت به نرم افزار یا سیستم عامل جدید مهاجرت نمود. سیستم عامل محبوب شرکت مایکروسافت Windows XP از آن دست نرم افزار ها است که چرخه آن به پایان رسیده است و می بایست شرکت ها این مهاجرت اجباری را انجام دهند. اما مشکل اصلی عدم پشتیبانی سیستم عامل های جدید تر از نرم افزار های قدیمی سازمان ها است.

شرکت حساب رایان با  تکیه بر کادر مجرب، لابراتوار پیشرفته قبل از بروز رسانی و مهاجرت با ایجاد یک پلان دقیق و مشخص در لابراتوار اقدام به تست همه جانبه این پروسه ها می نماید و پس از دریافت بازخورد موفق آن را به مرحله اجرا در خواهد آورد.

خدمات شبکه خدمات شبکه

وابستگی سیستم ها به یکدیگر و گسترش و ایجاد شبکه های کامپیوتری موجب شده است که مدیران ارشد سازمانها نیاز داشته باشند تا همواره از آخرین وضعیت تجهیزات جانبی شبکه برای بررسی کارکرد و راندمان سازمان مورد مدیریت خود اطلاع داشته و قادر به موقع تصمیم گیری باشند. با گسترش استفاده از سیستم های رایانه ای در ادارات، سازمانها و شرکت ها در کشور، لزوم استفاده از شبکه های کامپیوتری روز به روز افزایش می یابد.

اما مسئله ای که در اینجا مطرح می شود این است که با توجه به وابستگی روز به روز بیشتر سازمانها به شبکه های رایانه ای چه کاری باید انجام داد تا این سیستم همواره فعال بوده و خللی در کار سازمان وارد نشود. در این صورت لزوم داشتن تیم پشتیبانی شبکه در همه شرکتها و سازمانها امری لازم و ضروری می باشد. تیم پشتیبانی و مدیریت شبکه شرکت حساب رایان با در اختیار داشتن کارشناسان متخصص در زمینه های مختلف سخت افزار، نرم افزار، سیستمهای شبکه و امنیت اطلاعات همواره آماده ارائه سرویس و خدمات پشتیبانی می باشد

 

مراتب اعلام هزینه قطعی

مراتب اعلام هزینه قطعی به صورت پیش قراداد جهت نگهداری و پشتیبانی شبکه به صورت زیر می باشد:

 • ارسال کارشناس فنی به محل مشتری برای بررسی جوانب امر (اعم از تجهیزات موجود و نیاز شما) به صورت رایگان
 • طبق بررسی های به عمل آمده در قدم اول، پیشنهادات به صورت پروپوزال فنی پروژه رایگان آماده و تقدیم می گردد
 • در صورت تایید پروپوزال از سوی کارفرما، پروژه به مرحله اجرا در آمده و شبکه تحویل داده می شود
 • عقد قرارداد پشتیبانی
 • تا یک ماه در کنارتان خواهیم ماند تا با نحوه خدمات دهی ما آشنا شوید
 • آموزش آشنایی با مفاهیم کاربردی شبکه در محل کارفرما در صورت درخواست

عوامل موثر در اعلام هزینه قرارداد خدمات نگهداری و پشتیبانی شبکه های کامپبوتری به شرح زیر می باشند:

تعداد کاربر فعال شبکه، تعداد کاربر دورکار شبکه، تعداد کاربر پاره وقت و تمام وقت شبکه، تعداد سرور های فیزیکی شبکه، تعداد سرور های مجازی شبکه نوع سرور و برند سرور و قدرت سرور، انواع مجازی سازی شبکه های کامپبوتری، تعداد سرویس های موجود در شبکه، نوع سرویس های موجود، تعداد تجهیزات شبکه ( سوییچ ها، روترها، اکسس پوینت، یو تی ام، فایروال، تجهیزات پیسو و ... ) تعداد کامپیوتر های موجود در شبکه، ماشین های اداری، سانترال و دوربین های تحت شبکه، سرویس های ارتباطی LAN و WAN و وایرلس و ... می باشد که پس از بازدید و بررسی اولیه هزینه نهایی اعلام می گردد.

خدمات شبکه خدمات شبکه

امروزه حصول اطمینان از صحت و سرعت عملکرد سرورها، سرویس ها و تجهیزات شبکه برای کارشناسان و مدیران شبکه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و همچنین ارتقا و اضافه کردن سرویس های بیشتر در شبکه به این موضوع بستگی دارد. کی از مهترین سرورهایی که در شبکه در دیتا سنتر و اتاق سرورهای که در شبکه ها قرار میدهند سرورهای نظارت و مانیتورینگ شبکه است که این سرور ها بنا به نیاز مدیران می توانند هر یک از موارد زیر را نظارت و مانیتورینگ نمایند این قسمت ها تمام اجزای تشکیل دهنده شبک می باشند که برای نظازت بر هذ کدام راهکار های جداگانه ای وجود دارد:

 • مانیتورینگ منابع سخت افزاری
 • مانیتورینگ سرویس ها
 • مانیتورینگ پروسه ها
 • مانیتورینگ لاگ سرورها
 • مانیتورینگ وبسایت ها 

راهکارهای مانیتورینگ مختصرا به این شرح است:

 • جلوگیری از بروز بحران
 • افزایش کارائی سرویس دهی
 • افزایش مدت زمان سرویس دهی بدون وقفه
 • جلوگیری از قطعی
 • کمک به رفع خطاها
 • عدم نیاز به نیروهای متخصص برای تشخیص خطاها
 • نگارش نقشه شبکه و رول های سرویس دهنده ها
 • گزارش گیری های متنوع
 • تاریخچه سرویس دهی سرویس دهنده ها

خدمات شبکه خدمات شبکه

شرکت سیسکو یکی از سازندگان بزرگ تجهیزات اکتیو شبکه در دنیا می باشد و آمار پرفروش ترین سوئیچ و روترهای دنیا را دارد. عمده تجهیزات سیسکو شامل سوئیچ و روتر و فایروال، استوریج و تلفن آیپی است. برخی از خدمات راه اندازی تجهیزات سیسکو را در زیر میتوانید مشاهده کنید :

 • فراهم آوردن حداکثر امنیت با استفاده از فایروال های سخت افزاری سیسکو
 • روتینگ و سوئیچینگ شبکه با استفاده از سخت افزارهای های سیسکو
 • خدمات Subnetting و VLAN بندی سوئیچ های سیسکو
 • راه اندازی سرویس های اتصال راه دور به تجهیزات سیسکو (SSH, Telnet)
 • راه اندازی مانیتورینگ تجهیزات سیسکو (SNMP)
 • راه اندازی پروتکل های امنیتنی جهت جلوگیری از لوپ در شبکه (Spanning Tree Protocol)
 • پروتکل یکپارچه سازی تنظیمات (VTP Domain)
 • کانفیگ اترچنل (Ether Channel)
 • راه اندازی پروتکل (HSRP)
 • راه اندازی انواع روتینگ پروتکل شامل (OSPF, EIGRP)
 • بدست آوردن ارتباطی امن و مطمئن با استفاده از اکسس پوینت های سیسکو
 • کلیه خدمات اجرایی LAN و WAN سیسکو
 • روتینگ و سوئیجینگ و فایروال سیسکو

خدمات شبکه خدمات شبکه

از جمله خدمات شبکه در حساب رایان میتوان به خدمات امنیت شبکه اشاره کرد. امنیت شبکه و اطلاعات همیشه دغدغه اصلی مدیران شرکت ها و سازمان ها است. امروزه با فراگیر شدن اینترنت و استفاده بیش از پیش از آن ،خطر از دست رفتن اطلاعات و یا سرقت دیتا بیشتر از قبل شده است. شرکت حساب رایان خدمات امنیت شبکه را در بالاترین سطح ممکن و با دانش روز به کارفرمایان ارائه میکند.

خدمات امنیت شبکه حساب رایان را در زیر میتوانید مشاهده کنید :

 • شناخت تجهیزات امنیتی شبکه ای موجود
 • شناخت و تعیین نیازهای فنی و غیر فنی کارفرما در راستا حفظ و برقراری امنیت شبکه
 • طراحی زیرساخت امنیتی شبکه LAN  ، WAN، DMZ ، Server Farm  و اینترنت
 • طراحی و تعریف  Policy های امنیتی مرتبط با سرویس های شبکه ای و امنیتی
 • طراحی دستگاه های  IP/IDS جهت تشخیص و جلوگیری از حملات شبکه
 • راه اندازی مراکز جمع آوری یکپارچه رخداد و وقایع امنیتی
 • طراحی بستر امن کاربران دسترسی به اینترنت در شبکه های  Enterprise
 • طراحی زیرساخت ایمن در جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به منابع شبکه ای
 • طراحی سیستم های نظارت  و auditing در استفاده از منابع شبکه توسط کاربران
 • ظرفیت سنجی شبکه و ارائه پیشنهاد در انتخاب تجهیزات Firewall ، UTM  و IPS بر این اساس

خدمات شبکه خدمات شبکه

اهمیت بک آپ سرور امروزه بر هیچکس پوشیده نیست. امروزه تقریبا همه سازمان ها و شرکت هایی که به اطلاعات خود اهمیت میدهند دارای بکاپ سرور هستند. در اینجا نیاز هست با برخی قابلیت های Backup Server هایی که شرکت حساب رایان به مشتریان خود تحویل میدهد آشنا شویم:

 • بک آپ گیری از سرورهای فیزیکی و مجازی
 • بک آپ گیری در سطح فایل ، سیستم عامل ، و اپلیکیشن
 • ایجاد زمانبندی بک آپ
 • ارسال ایمیل در زمان بروز خطا
 • تست بک آپ در محیط ایزوله
 • بک آپ گیری تخصصی از دیتابیس Sql Server
 • بک آپ اختصاصی از اکتیو دایرکتوری
 • بک آپ گیری هوشمند برای جلوگیری از افزایش حجم بک آپ ها
 • بازگردانی بک آپ ها در کمتر از ۱۵ دقیقه
 • امکان ارائه گزارش کامل از بک آپ ها
 • قابلیت اتصال به Vcenter برای بک آپ گیری کامل از ماشین های مجازی
 • ارائه قابلیت Live Migration برای جابجایی ماشین های مجازی بر روی هاست ها

بک آپ گیری اتوماتیک و تست بکاپ های گرفته شده در محیط ایزوله باعث میشود شما  دغدغه و نگرانی نسبت به اطلاعات خود نداشته باشید.

خدمات شبکه خدمات شبکه

در علم کامپیوتر، به ساخت نمونه مجازی (غیر واقعی) از چیزهایی مثل پلتفرم سخت افزاری، سیستم عامل، وسایل ذخیره سازی و یا منابع شبکه، مجازی سازی گفته می شود. مجازی سازی از یک نوع تفکر عمیق و اجرا کردن هر آنچه که در فکر و ذهن می گذرد و نهایتاً بدون وجود خارجی پیاده سازی می گردد. در علم کامپیوتر استفاده از تکنولوژی مجازی سازی باعث رشد و پیشرفت بسیار شده است. پیاده سازی دستگاه های سخت افزاری به صورت مجازی اما با همان عملکرد مزایای بسیاری را برای ما به به رهاورد کشیده است.

اصولاً نرم فزارها مجازی هستند چون ذات آنها فیزیکی نیست. از اینرو می توان گفت مجازی سازی در اکثر اوقات شکل نرم افزاری دارد؛ که البته بر روی یک سخت افزار خاص اجرا خواهد شد. طراحی و شبیه سازی انواع سوییچ ها، روترها، سرورها و ... از این دسته اند. شرکت هایی نیز در زمینه تولید سیستم های مجازی مشغول به کارند نظیر شرکت مایکروسافت با سیستم Hyper-V و یا سیستم های مبتنی بر هسته لینوکس از جمله WMware Esxi

استفاده از هر یک از این سیستم ها مزایا و امکانات خود را دارد. اما بطور کلی مزایای مجازی سازی شامل موارد ذیل است:

 • کاهش هزینه خرید تجهیزات سخت افزاری زیاد
 • متمرکز سازی
 • کاهش هزینه های جاری نظیر برق، نگهداری، تعمیرات
 • کاهش گرمای تولیدی توسط دستگاه ها
 • عدم نیاز به فضای زیاد به نسبت حالت سنتی
 • استفاده از بیشترین ظرفیت تجهیزات سخت افزاری
 • جابجایی راحت
 • پشتیبان گیری راحت از اطلاعات
 • تسریع امور به خاطر وجود بالقوه دستگاه ها و عدم نیاز به صرف زمان برای خرید، نصب و آماده سازی
 • امکان تنظیم و نصب سرورها و تجهیزات مجازی با استفاده از الگو و کپی برداری
 • Fault Tolerance
 • High Availability

اگر یکی از سرورهای موجود در شبکه بنا به هر دلیلی از سرویس دهی باز بماند چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ همواره یکی از مسائل پیش روی مدیران شبکه پاسخ گویی به این سوال بوده است. در حال حاضر با استفاده از سرویس High Availability، می توان با خیالی اسوده به این سوال پاسخ داد!. این سرویس به صورت خودکار زمانی که یکی از سرورهای فیزیکی به هر دلیلی از مدار خارج شود، ماشین های مجازی روی ان را به یکی سرور فیزیکی سالم در شبکه منتقل می کند. راه اندازی این سرویس هیچ شرایط خااصی ندارد و زمان Down time آن حدود ۱۰ ثانیه است.

سرویس Fault Tolerance همانند سرویس HA کار می کند با این تفاوت که برای راه اندازی ان باید شرایط خاصی نظیر اینکه پردازنده همه ماشین های مجازی تک هسته ای باشند برقرار باشد. لازم به ذکر است این سرویس بدون زمان Down time کار می کند و برای مدیران شبکه بسیار مفید است.

خدمات شبکه خدمات شبکه

Active Directory سرویس و قابلیتی بر روی سیستم های ویندوزی شرکت مایکروسافت است که امکان ذخیره سازی کلیه Object های شبکه نظیر کاربران ، قوانین و سیاست ها و... را به مدیران شبکه و همچنین کاربران آن می دهد Active Directory از یک ساختار ذخیره سازی منظم مبتنی بر منطق و حفظ خاصیت وراثت دایرکتوری ها استفاده می کند. به بیان ساده تر  Active Directory سرویسی است برای کنترل و مدیریت هر آنچه که در شبکه کامپیوتری شما اتفاق می افتد.

این سرویس به تنظیمات شبکه ما سرعت ، دقت و نظم می بخشد و بستری را ایجاد می کند تا شبکه کامپیوتری خود را مدیریت کنیم. کلیه منابع به اشتراک گذاری مانند فولدرها ، پرینتر ، سرویس های مختلف ، Volume ها ، حساب کاربران شبکه و کامپیوترهای مختلف همگی  Objectهایی هستند که توسط Active Directory مدیریت می شوند. امنیت امری است آمیخته با Active Directory و با Authentication برای دسترسی به یک منبع شروع شده و با تنظیم کنترل دسترسی به فولدرهای مختلف اثر خود را در شبکه نشان می دهد. تنها با یک login به سیستم این امکان برای مدیر شبکه فراهم می شود تا دسترسی کاربران به منابع مختلف سرور و شبکه را در اختیار گرفته و آن ها را مدیریت کند. همچنین مدیر شبکه می تواند با تعریف سیاست های مختلف و اختصاص آن ها به Object های مختلف بخشی از نگرانی ها و سیاست های سازمان را در قالب آن ها به شبکه تحمیل نماید.